Projekt
PROJEKT: XI. ročník FESTIVALU ČESNEKU NA ZÁMKU (A V MĚSTEČKU)
BUCHLOVICE
NOSITEL: Folklórní agentura Buchlov, NPÚ Praha, Správa státního zámku
Buchlovice, městys Buchlovice
KONTAKTY: Folklórní agentura Buchlov, Rechtorka 544, 687 08 Buchlovice, ing.
Miloslav Hrdý, tel.: 737 649 604, e-mail:miloslav.hrdy@seznam.cz,
František Hrňa, tel.: 725 754 704 , e-mail: hrnaf@seznam.cz
MÍSTO: Buchlovice
DNE: 28. července 2012 v době od 10.00 do 18.00 hodin
HISTORIE:
Myšlenka iniciovat monotematicky zaměřený festival, který by pomohl představit z pohledu cestovního ruchu velmi inspirativní lokalitu Mikroregionu Buchlov potažmo Chřibů, jako místo plné pohody, zdraví, dobrého jídla, pití, milých lidí se smyslem pro humor, citem pro tradice a kulturní dědictví, se zrodila již na počátku 21. století. Poprvé byl svátek česneku pro celou rodinu na zámku, v jeho výstavních prostorách a v zámecké zahradě realizován v roce 2001. Spolupráci na přípravě této kulturně-společenské akce uzavřely instituce: Folklórní agentura Buchlov, Státní ústav památkové péče Praha, Správa Státního hradu Buchlov a Státního zámku Buchlovice.
POPIS:
Stalo se již tradicí, že na přelomu července a srpna voní areál Státního zámku Buchlovice po česneku. Scházejí se zde nejen milovníci rostliny Allium, ale především ctitelé dobré zábavy, chutných pokrmů a lahodných moků. A samozřejmě tradic všeho druhu. Tento česnekový, knoblauchový, garlickový svátek si mohou považovat za svůj i zastánci tradičního pěstování vysoce kvalitního česneku na Uherskobrodsku (producenti, zpracovatelé, konzumenti), i stoupenci tradičních řemesel, zvyků, lidových písní a tanců, divadla, i gurmáni horující pro tradiční českou kuchyni, i výtvarníci, „čichači“, vědci, i plivání ovládající sportovci, ba i (a hlavně) lidé těšící se z prostého setkávání, kteří dají přednost aktivně, jednotně (co se dechu týče určitě) a v dobré náladě strávenému dni před pobytem (třeba) u televizní obrazovky.
Akce je koncipována jako kaleidoskopický den pro celou rodinu, v němž se ze střípků zábavy, poučení a občerstvení (na těle i na duchu) organizátorům podařilo seskládat neotřele hravý, rozmanitý, vesele barevný a nezaměnitelně vonící obraz. Nepřeberné množství soutěží a her (namátkou vyberme např.: Mistrovství České republiky v plivání česneku na dálku na trávě, výtvarná soutěž „Česnek je vzpomínka (na Buchlovice), kterou lze sníst!“ „Česnek je králem kuchyně, nepoužívat ho, je jako vyřadit z orchestru housle!“ Soutěž čichačů, Soutěž o nejhmotnější česnek, Soutěž o nejzvláštnější česnek, Česnekový běh zámeckým parkem, Šachové (česnekové) utkání Boršice versus zbytek světa, soutěž „O nejsmradlavější dítě“, soutěž „Loupač ČR“, soutěž pro ženy a dívky „O nejkrásnější slovácký typ“ a další) evokují v myslích dětí i dospělých pocit pohody a dobré nálady. Organizátoři dbají úzkostlivě na to, aby se festival nestal rutinou, a tak kromě soutěží - evergreenů zařazují během následujících ročníků soutěže nové a nové, v roce olympijských her se objeví i ozvěny na tuto světovou událost. Jejich fantazie se zdá nevyčerpatelná. Nedílnou součástí festivalu je také „košt česneku“, který nemá ve světě srovnání - tradičně prezentováno kolem 25 - 30 odrůd a možno též zakoupit garantovanou sadbu, přípitek česnekovým zákysem a pálenkou a konzumace nejroztodivnějších kulinářských specialit včetně originální zmrzliny (společným jmenovatelem je česnek).
Buchlovická propagace česneku probíhá ruku v ruce s lidovou hudbou (hrají kapely místně příslušné do oblastí produkce česneku a navíc sami návštěvníci vytvoří tzv. Příležitostný česnekový sbor PŘÍČES), tancem a divadelní produkcí. Návštěvníky vyhledávaný je také jarmark lidových tvůrců (např. vázání věnců, copů z česneku…) a cyklus přednášek pro odbornou i laickou veřejnost.
Pro nositele příjmení Česnek (-ová), Garlík (-ová), Knobloch (-ová) nebo anglicky Garlic, německy Knoblauch garantují pořadatelé vstup na akci zdarma.
PRVKY UDRŽITELNOSTI:
- environmentální: podpora tradičního pěstitelství, které coby extenzivní forma zemědělské činnosti napomáhá udržovat různorodý krajinný ráz; významná pomoc při zachování široké škály odrůd česneku, který je tradiční plodinou v dané lokalitě
- ekonomické: podpora drobného podnikání (pěstitelství, řemesla, služby) v regionu; zatraktivnění lokality z pohledu cestovního ruchu; výtěžek ze vstupného je využit na další akce popularizačního charakteru (např. Najdi si svého vinaře – podpora produkce vinařů z oblasti Slovácké), vydavatelské počiny (zpěvníky, medailony zpěváků atd.)
- sociální: „oživení“ prostor státního zámku Buchlovice, zámek přestává být pouhou omítnutou expozicí minulosti, ale dýchá spolu s návštěvníky sjednoceným česnekovým dechem; snaha o zachování kulturně-společenského dědictví dané lokality; mimořádná příležitost jak ukázat lidem, že i dnešní uspěchanou dobu mohou intenzivně provonět a i jinak obohatit krajové tradice, že vskutku má smysl si je hýčkat, ochraňovat a dále rozvíjet; neocenitelnou je akce také pro svůj hravý duch, pro mnoho dospělých je jednou ze vzácných chvil v roce, kdy si hrají, smějí se a spolu se svými dětmi dokáží zapomenout na monotónní realitu svých všedních dní
-
FINANCOVÁNÍ: Folklórní agentura Buchlov, dar městyse Buchlovice
PARTNEŘI: mediální – Český rozhlas Brno - redakce Zlín, Český rozhlas Praha 2,
regionální tisk Dobrý den s Kurýrem, Slovácký deník, Infoservis
Zlín, časopis Zahrádkář